פשוט לאהוב

לא, זו לא עלילה הזויה של סרט טורקי. גם לא דרמה הוליוודית מלאת יצרים ודם. זה קרה כאן, וזה היה באמת: המלכה המרשעת רוצחת את כל שושלת המלוכה, ובהם בניה ונכדיה, אחרי שהיא שומעת שבנה נרצח בממלכה השכנה. רק תינוק אחד קטן ניצל בידי אשת הכהן הגדול, ומוחבא בבית המקדש. הכהן הגדול מגדל אותו, וממליך אותו למלך בגיל שבע. אבל באחרית ימיו הוא רוצח בעצמו את בן מצילו, הנביא והכהן, משום שהוכיח אותו על מעשיו הרעים, רצח שקורה בתוך בית המקדש ממש, וביום הכיפורים.

יותר מאלפיים שנה עברו מאז, אבל סיפורו של המלך יואש, של המלכה עתליה ושל הנביא זכריה בן יהוידע, הוא חלק מן ההיסטוריה היהודית שלנו. ובימים אלה של בין המצרים, כשסדר היום השוטף מפנה מקומו להתכנסות ומחשבות, אני חושבת הרבה על העם היהודי לדורותיו, ומבינה שהדור שלנו הוא פשוט דור נפלא.

תשעה ימים באב יש לנו להשקטה הזאת, למחשבות האלה - אין פסטיבלים וחתונות, אין מוזיקה רועשת, אין קניות. מפלס הכביסה ההולך וגואה מעלה גם את מפלס המועקה. חופש גדול צוהל וצבעוני לפני ואחרי, ובאמצע – פסק זמן אחר לגמרי. ימים שבהם אני מנסה לחוות את משמעות החורבן, וזה לא כל כך פשוט. אין סרטונים ביוטיוב, אין עדויות מצולמות, וחורבננו הגדול שהיה, מחייב אותי להשקיע מאמץ בלהבין אותו, לחוות אותו, לזכור אותו.

דור שלא נבנה בימיו בית המקדש כאילו נחרב בימיו, אמרו לנו חכמינו, והאמירה הזאת מעציבה מאד; עוד לא זכינו, הדור שלנו עוד לא שם, אבל מבט ארוך אחורה אל הדורות של העם הזה מבהיר שאנחנו בכל זאת במקום טוב מאד.

רצח זכריה בבית המקדש מרומז במגילת איכה שאותה קוראים בתשעה באב כרגע של שפל - "אם ייהרג במקדש ה' כהן ונביא" כותבת המגילה, וזו עוד סיבה לחורבן האיום והנורא, על הרעב והסבל ושאר הזוועות המתוארות בה.

וזה לא היה אירוע יחיד. רציחות ותככים בבית המלוכה, פשעים ועוולות וחטאים – ממלאים את כל ספרי מלכים ודברי הימים. וגם קודם לכן, גם ספר שופטים מלא נפילות, ששיאן ברגע שפל נוסף שכמוהו לא ידע העם היהודי מאז – מלחמת אחים שגבתה אלפי הרוגים, שהחלה בגלל אונס המוני עד מוות של אשה בעיר בבנימין. גופתה מבותרת ונשלחת לכל חלקי הארץ, כדי להזעיק את כל העם לצאת למלחמת נקם. מצפון ומדרום נקבצים גברים, ומשלא נענית דרישתם להסגיר את האשמים במעשה, הם מכריזים על השמדת שבט שלם, שבט בנימין, ויוצאים למלחמה שכמוה לא ידענו.

הנשימה נעתקת כשקוראים בתנ"ך את הסיפורים האלה. קשה כל כך להאמין, אבל הם קרו. כאן, בדיוק במקומות שבהם אנו חיים היום, והשותפים להתרחשויות האלה היו סבי-סבי-סבי-סבינו. העם שלנו ידע עליות ומורדות ועליות ומורדות לכל אורך היסטוריה שלנו. הדורות חלפו, כנראה שסבלות הגלות זיככו אותנו, והעם שלנו היום במקום אחר. נכון, יש לא מעט על מה לקטר, יש פה ושם מה לשפר, אבל בגדול – יש לנו עם שוחר טוב. עם שבאמת כואב את סבל האחר, שמושתת על צדק וחוק וסדר, שיושיט לך יד אם תיקלע לידו לסכנה או למצוקה.

בימים אלה שבהם אנחנו חוזרים ואומרים שבית המקדש נחרב בגלל שנאת חינם, ויודעים שייבנה בשל אהבת חינם, אנחנו צריכים להרגיש ממש מחויבים להרבות אהבה. להסתכל בעין טובה על העם הזה, על כל חולשותיו וטעויותיו (הקטנות, אם שומרים על פרופורציות), לראות את כל הטוב שבו, ופשוט לאהוב.

 

הצטרפו אלינו! וקבלו את הפוסט הטרי ישר למייל האישי שלכם