החלום ושיפוצו

מאז היותי נערה מתבגרת, אני זוכרת שתמיד חלמתי על תקופה סטודנטיאלית בירושלים.

שלא תבינו אותי לא נכון, אני בת יישוב גאה, ולא רואה את עצמי גרה לאורך זמן במקום שאינו יישוב, אך בשביל בני 17 עד גיל 30 בערך אשר אינם נשואים, ליישוב בשלב מסוים כבר אין הרבה מה להציע במשך השבוע (ויש המהדרים ואומרים - אף בשבת אין...). אני זוכרת שכשהיינו בני 17, ראשון החברים שהוציא רישיון נהיגה ובילה כל דקה פנויה אי שם בגוש דן, הבטיח להוכיח לנו שיש חיים מעבר למחסום... ואכן אחרי מיצוי הבילויים האפשריים ביישוב קטן, פתאום הבנתי כי העיר הגדולה קורצת למדי באינספור האפשרויות הנוצצות הטמונות בקרבה.

שופינג בלתי פוסק, בתי קפה בשפע, ים של פרצופים בלתי מוכרים, ותרבות סביב השעון. פסטיבלים, קולנוע ותיאטרון, ולחובבי הספורט - יש גבול כמה לופים אפשר לרוץ ביישוב סביב אותם בתים - בעיר יש טיילות ופארקים למכביר. ביישוב - המכולת נסגרת בשבע, וצריך להסתדר עם מה שיש. כשיצאתי לשירות לאומי בחולון, הדבר שריגש אותי כמעט עד דמעות היה בפעם הראשונה שהזמנתי פיצה בשתים-עשרה בלילה... במשך רוב ימי התואר הראשון למדתי באוניברסיטת בר אילן, אך הייתי בת בית אצל אחות וחברות שגרות בירושלים, ולמעשה רק אחרי שהתחתנתי הגשמתי את החלום בדיליי קל - תקופה סטודנטיאלית בירושלים, היר איי קאם!

הבילוי האולטימיטבי- להעביר את הזמן בקניון מלחה. התמונה באדיבות וויקיפדיה

ולא סתם ירושלים, לאחר תקופה קצרה בקטמונים מצאנו עצמנו מתנחלים ברחביה. רבע שעה הליכה לכל כיוון - מרכז העיר, שדרות ממילא, קטמון הישנה (מעוז הצעירים והביצה הירושלמית), נחלאות. ממש לב העניינים. בין בית הנשיא לבית ראש הממשלה, רחוב חד סטרי שקט עם בתים ישנים, ומרפסת בקומה שנייה הצופה על העוברים והשבים. לכאורה גן עדן עלי אדמות, התגשמות החלום הירושלמי. עד כאן החלום, ומכאן שברו, או ליתר דיוק, שיפוצו.

לפני חודשיים-שלושה נראו סופסוף ניצני האביב אחרי חורף ירושלמי גשום. המרפסת נוקתה, העציצים חזרו לתחייה, הלילות הירושלמים נהיו נסבלים יותר, והשקיעה הואילה בטובה לחכות עוד קצת, עד שנחזור מהעבודה. אך יחד עם זרעי האופטימיות והאביב שלבלבלו בכל פינה, החלו סימנים מחשידים להופיע ברחוב. דיירים מדירות סמוכות עזבו, שלטים נתלו ומכולות מתכת ענקיות צצו משום מקום כפטריות לאחר הגשם, תופסות את כל החנייה. למרבה הזוועה, התחילה התופעה המוכרת והנוראה מכל, שיפוצים.

הרחוב שלנו ידע ימים טובים יותר...

שיפוצים הם דבר נפלא כשמדובר בבית שלך, וקללה מאין כמוה כשמדובר בבית של שכניך. מיום ליום התופעה התפשטה בכל הרחוב - כל בניין שני עובר שיפוצים. הדירה מתחת, הדירה ממול, המנזר בראש הרחוב. והפועלים - חסרי חמלה - נדמה שאין לב אנושי פועם בקרבם כי ב-7:00 הם מתחילים לקדוח, לדפוק, לנסר. הבניין כולו רועד, היקיצה הטבעית בימי שישי הפכה לחלום רחוק, הבית הפך למאובק תמידית. 

הרחוב הירושלמי והשקט שעליו חלמנו הפך לאתר שיפוצים, ויחד עם זאת גם האטרקטיביות של העיר החלה דועכת בעינינו מרגע לרגע... כל מגוון בתי הקפה שבעיר פסק להיות שווה בעיננו כשכוס קפה במרפסת הבית הפכה לחלום בלתי אפשרי.

נדמה שיחד עם שיפוץ הבניינים, גם החלום שלנו השתפץ לו... קניונים, בתי קפה ובילויים, הכל טוב ויפה - בשביל סופי שבוע. החלום החדש הולך ומתגבש לו - לשבת כמו בני אדם במרפסת או בגינה מחוץ לבית, על כוס קפה, וליהנות מהעובדה שאין שום דבר מסביב, שום רעש או אקשן שמנסה למשוך אותנו אליו, חוץ מהשקט והשלווה סביב.

הצטרפו אלינו! וקבלו את הפוסט הטרי ישר למייל האישי שלכם