מפרש לבן באופק

דמיינו שתי טלוויזיות. בטלוויזיה אחת תמונה של כלא, סורגים, רעש דלתות ברזל נטרקות, רשרוש אזיקים, צפירה ברקע מודיעה על ספירת צהריים, קצינה אחת עם מדים כחולים ונעלי עבודה שחורות מסתובבת באגף הסגור לוודא שכל האסירות בסדר, שאין אירועים מיוחדים.
ועכשיו הסרט מתחיל בטלוויזיה השנייה - שייט ביאכטה, השמש שוקעת, מרגישים את עוצמת הרוח על הפנים, שומעים את רחש הגלים, תחושת רוגע ושלווה ממלאת אתכם ואתם אוחזים בהגה, משיטים את הסירה, לבושים בגד ים, נועלים סנדלי אצבע צבעוניות ומחזיקים כוס בירה ביד.
מה הקשר בין הכלא לים, אתם שואלים? זה הסיפור שלי.

נעים מאוד, שמי שרון ליאני, בת 49, נשואה לירון ואמא לשלוש בנות מדהימות. במקצועי אני עובדת סוציאלית מזה 25 שנה, מתוכן קריירה של 20 שנה כעו"ס בשירות בתי הסוהר. אחד מתפקידיי המרכזיים היה כמנהלת השירות הסוציאלי בכלא נווה תרצה - הכלא היחיד לנשים בארץ.
ומסתבר שגם אנחנו, במקצועות האלה, לא חסינים מפני משברים ומפני מהמורות החיים.
גם אם אמרנו לעצמנו המון פעמים "לי זה לא יקרה". בעקבות משבר אישי נאלצתי לעשות שינוי. בתחילת התקופה הייתי חסרת כל כיוון, מוטיבציה או אנרגיות. לא ראיתי את עצמי מסוגלת לעבוד במשהו אחר, הרגשתי מרוקנת וללא כוחות. ימים שלמים לא הצלחתי לקום מהמיטה (מזכיר קצת דכאון, לא?), הרגשתי שאני הולכת לאיבוד ושזה משפיע על כל המשפחה שלי. מתוך ההבנה שאני חייבת למצוא משהו שיכניס לי אנרגיות חיוביות ויעזור לי להתרומם מבחינה רגשית, שאלתי את עצמי שאלה:
מה אני אוהבת ויכול לעשות לי טוב?
התשובה  הראשונית הייתה רחבה ולא ממש ממוקדת: כל דבר שיהיה במקום פתוח, במרחבים, ורצוי בים.

שמעתם על זה שהיקום שולח לנו  שליחים עם "מתנות קטנות"? השאלה היא האם אנחנו פנויים וקשובים לזהות את המתנות וההזדמנויות שהיקום / כוח עליון / אלוהים (כל אחד ואמונתו), שולחים אלינו...
אז השליח שלי היה חבר של בעלי, שהתקשר בבוקר שישי אחד להציע לנו להצטרף להפלגת ניסיון על יאכטה במרינה הרצליה.|
הזהרתי את ירון שהוא לוקח איתי סיכון... ומאז הכל היסטוריה.

צילום:  valeria_aksakova – www.freepik.com

באותו בוקר הרגשתי שאני נושמת אחרי הרבה זמן, מעבר לאוויר הפתוח ולתחושת החופש, והרוגע שהים משרה, מצאתי בפעילות הימית של השטת יאכטה – אתגר! זה גרם לי להתלהבות, סקרנות, פרפרים בבטן. חזרתי לחיים. הצעד הבא היה הרשמה לקורס סקיפרים – משיטי יאכטות.
האם אתן יודעות להגיד מה הדבר שיעשה לכם פרפרים בבטן? יחייה אתכם ויכניס אנרגיות חדשות?

בקורס למדתי במשך שנה תחומי עניין חדשים שהיו זרים לי לגמרי, כגון כוח עילוי וכוח דחף, פיזיקה של מפרשים, מנוע, חשמל, ניווט חופי ועוד.
לאורך התקופה הזו העזתי לשאול את עצמי שאלות כמו מה אני אוהבת? במה אני טובה? מה הערך שאני מביאה לעולם? מה אני חולמת לעשות כשאהיה גדולה?
ניסיתי לסכם לעצמי מה היתה מהות העשייה שלי בימים הרבים שביליתי בין כותלי הכלא.
רוב הנשים בכלא עברו התעללות ואלימות קשה, הן מגיעות מעולם של הזנחה, כשהאנשים שהיו אמורים לדאוג להן פגעו בהן - בעל מתעלל, גילוי עריות, אמא שמסרסרת את הבנות שלה לזנות בשביל סמים. לטפל בהן, משמעו לעזור להן להאמין שאפשר אחרת, שמגיע להן אחרת, למצוא את הכוחות והיכולות שלהן, ללמד אותן כישורי חיים, להחזיר את הקשר עם הילדים, להתחיל אפילו בשינוי קטן כמו הרגלי עבודה, היגיינה אישית, קריאה וכתיבה, הקניית כלים לתקשורת וויסות רגשי ולשליטה בכעסים, טכניקות להתמודדות עם לחץ וחרדה. עיקר העשייה היתה להיות שם בשביל האחר, להאמין בו במקום הכי נמוך שלו - גם אם הוא לא מאמין בעצמו שמגיע לו משהו טוב, שמגיע לו להיות אהוב ללא תנאים.

אז הבנתי שהכוח שלי הוא היכולת לגעת באנשים, שזה מה שאני רוצה לעשות - לעזור לאנשים למצוא את הכיוון האישי או התעסוקתי שלהם, לעזור להתמודד עם תקיעות וחרדות. הבנתי שאני רוצה לשלב את העבודה הזו עם כלים מגוונים - משחק, קלפים טיפוליים, באופן פרטני או בקבוצות וסדנאות, ולהעביר לאחרים גם את עוצמת החוויה של הפעילות על יאכטה. כך הקמתי את "עוצמת הרוח", במסגרתו אני פוגשת בני נוער ומבוגרים ביבשה (בקליניקה במודיעין) ובים.

צילום: רחלי סגל

אם בא לכן לשמוע עוד על היציאה ממסדרונות הכלא למרחבי הים, אני מזמינה אתכן לבית פתוח, אצלי ביישוב ניל"י, במסגרת פסטיבל "נשים מארחות נשים בבנימין", ביום שישי ה-25/10/19. הכניסה חופשית, בהרשמה מראש.

מוזמנות לשיח משותף על מה שעושה לנו טוב, על כל מה שהיינו רוצות לשנות בשנה החדשה הבאה עלינו לטובה.