סתיו יהודי

סבתא שלי, סבתא רחל, הייתה אומרת באידיש "כוח ליגט אין שיסל" - הכוח נמצא בקערה.
היא התכוונה שכדי שיהיה כוח, צריך לאכול.
במהלך השנים הבנתי שזה היה הכוח שלה. למצוא את מה שיש ולהעצים אותו. לקחת את חומרי הגלם ולהפוך אותם למשהו משובח.
הכוח הזה הניע אותה לפעול ולהצליח לשרוד בתנאים הקשים בשנות הנדודים בשואה.


סבתא רחל

סבתי השנייה, פייגה, שרדה במסתור בבלגיה, עם ארבעה ילדים קטנים. בעלה נלקח למחנות עבודה בכפייה, וכשתש כוחו נשלח לבירקנאו-אושוויץ ומשם לא חזר.
בסיום המלחמה סבתי האלמנה דאגה לפרנסת המשפחה ולשיקומה, והשקיעה ארבע שעות מידי יום כדי להסיע הלוך ושוב את בנה לתלמוד תורה.


סבתא פייגה ואני (בת שנתיים)

אני נולדתי בתל אביב בתקופת משפט אייכמן. ב"ה זכיתי להביא לעולם הרבה חיים. 11 ילדים. היינו שותפים בהקמת היישוב מכמש וכעבור ח"י שנים בהקמת היישוב אחיה. שנים רבות עבדתי כרכזת קהילה ובמדור לעבודה קהילתית במועצה האזורית מטה בנימין, עד שפניתי לעסוק בייעוץ אישי וזוגי ובהנחיית סדנאות העצמה לנשים.
במבט לאחור גיליתי שהיותי בת הדור השני לשורדי שואה, מהווה השראה עבורי לחיים של משמעות בדור הגאולה. סיפורי ההצלה של הוריי היו מבחינתי מקור כוח להתמודד עם אתגרי החיים. כשהתפניתי מעט מגידול הילדים האינטנסיבי, בחרתי להדריך מסעות בפולין ובאוקראינה.

שואלים אותי: "למה דווקא מסע שואה? למה להיכנס לעצבות, לדיכאון ולסבל? החיים גם כך מורכבים. יש קשיים והתמודדויות, אז אולי משהו אחר שיפיח רוח חיים?".
אכן, יש כמה דרכים להתמודד עם קשיים: להתייעץ, להחליף אווירה, למצוא מקום בילוי. במסעות, אני מציעה דרך אחרת, המאפשרת חוויה עוצמתית של התחזקות וצמיחה דווקא מתוך קושי.
כשמדברים על השואה אפשר להתעסק באובדן, בחורבן, בחיים שהיו ואינם, בהשפלות ובהתעללויות. אני בוחרת להתעסק בסיפורי ההתמודדות והבחירה בחיים, למרות כל הזוועות. זהו למעשה הסיפור של הוריי ומשפחותיהם, וזהו גם הסיפור שלי. ללא ספק זה מה שבנה אותי והביאני למי שאני היום.

השתתפתי כבר בכמה מסעות שיועדו לבני נוער, למבוגרים ולמשפחה בת שלושה דורות. כל מסע בונה לי קומה נוספת בנפש.
בסתיו הקרוב אצא שוב לפולין. הפעם עם קבוצה של נשים למסע "אחותנו את" - מסע נשי בעקבות נשים בשואה.


מתוך מסע משפחתי בפולין

לנשים בכל הדורות יש התמודדויות משותפות: מימוש עצמי, זוגיות, משפחה, ילדים ועוד. הן מסוגלות להזדהות, להתחבר ולקבל השראה מנשים אחרות להתמודדויותיהן. הן יודעות מה המשמעות של ישיבה על המשבר. הן יכולות לשאוב כוח זו מזו.
בשואה עמדו מול מצבי קיצון, ולנשים, היו התמודדויות שונות ומורכבות מאלו של הגברים. נשים נשארו עם הילדים ללא הבעלים והיו צריכות לקבל הכרעות גורליות עבורן ועבור הילדים. הן נאלצו להתמודד לא רק עם הרעב של עצמן, אלא גם עם הרעב של ילדיהן. עם עבודות כפייה פיזיות קשות כשל הגברים. הן עברו פגיעה בנשיות ובפרטיות, מעבר לפגיעה בצלם אנוש.
במשך חמישה ימים נבקר בערי פולין, בגטאות, במחנות, ביערות על אם הדרך ובדרך ללא מוצא. נכיר את העולם היהודי שהיה ואיננו. נפגוש נשים יהודיות, כמוני וכמוך, הרואיות, שסיפורן הוא השראה לחיינו אנו. נתחבר לתעצומות הנפש של כל אחת מאתנו, מתוך דיבוק חברות.
המסע הזה צפוי להיות מאד מיוחד דווקא בשל היותו מיועד לנשים. אחוות אחיות רב-דורית.
זאת קערת הכוח שלי. אני יודעת כמה כוח אני מקבלת בכל מסע, ואת החוויה הזו אני מבקשת להעביר הלאה.

***

לתגובות ולפרטים על מסע "אחותנו את": 055-6605623