החיים שאחרי המוות

בתקופה האחרונה יצא לי לחוות אובדן מסביב. אבא של חבר טוב נעלם בערב אחד כשנפל בפשטות בתוך הישוב, חברה מן העבר נלקחה על ידי הסרטן הארור, וקרובים רחוקים ומקסימים איבדו את אבי המשפחה אחרי מחלה ארוכה.

מכיוון שאני פחות טובה בלהביא עוגות ומאכלים לשבעה, ומכיוון שאף אחד מהם לא היה מאוד קרוב אלי, ממש לפני שיצאתי הצעתי עזרה באיתור נכסים וסדר מחודש בתקציב. כולם הופתעו לרגע, זה נראה לא קשור למעמד הניחומים, אבל בשנייה שאחר כך כולם חייכו חיוך גדול ונשמו עמוק כשאמרו "נשמח מאוד, באמת לא חשבנו על זה... נדבר מיד אחרי תום השבעה".

לפני לא מעט שנים, קיבלתי טלפון בהול מקהילת בית כנסת מסוים בעיר אחת קרובה. נתבקשתי להגיע בדחיפות לאישה שבאמצע החיים התאלמנה כדי לבדוק מה הכספים שעומדים לרשותה למחייה במות עליה בעלה. ממרחק הזמן, אני לא זוכרת הרבה, רק ערימה של ניירת שממנה היינו צריכות לייצר הכנסה כדי שהיא תוכל להמשיך לשלם ארנונה מים וחשמל... אבל אני מאד זוכרת את ההקלה בסוף הפגישה. יצאתי משם רק אחרי שהיתה מפה מסודרת של נכסים מול התחייבויות ופתרון מסודר לקיום בכבוד. לצערי, לא כל סיפור נגמר ככה.

יום אחד התקשר חבר וסיפר שחבר שלו איבד את אשתו ונשאר עם שלושה ילדים קטנים ובלי עבודה (בתקופת המחלה הוא התמסר לטיפול באשתו ובתינוקות). האיש לא מצא את הידיים והרגליים בפרטי הפרנסה, כי אשתו זו שתפעלה הכל והיתה המפרנסת הראשית. לצערי למעט קצבת שארים מהפנסיה שלה, האיש היה נטול נכסים או הכנסות ומטופל בילדים צעירים ללא יכולת אמתית לצאת להתפרנס כראוי, והיה צריך לחיות בצמצום משמעותי לתקופה ארוכה, עד שהילדים יגדלו ויהיה לו יותר זמן פנוי לייצר הכנסות. בתקופה כזו, שילדים רכים בשנים איבדו את אמם, לא היה לו תקציב לטיפול רגשי לעצמו או הפתעות משמחות לילדים שיאירו את יומם מעט. כסף לא קונה אושר ולא יחזיר את המת, אבל הוא יכול להקל, ולו במעט, את ההתמודדות. שלא לדבר על הקושי הגדול כשמגלים חובות והלוואות שלא היו ידועים בכלל שהמת חתם עליהם אך החוב עבר ליורשים...

התדהמה הכי גדולה שלי היתה כאשר איש אמיד מאוד נפטר ולא מצאנו שום ביטוח חיים או פנסיה על שמו. אמנם היו לאלמנה נכסים, אבל מכיוון שהוא היה המפרנס הבלעדי, נפסק בפתאומיות תזרים המזומנים ועד לקבלת צו ירושה (חודשים ארוכים) לא היה כמעט כסף מזומן ממנו יכלה להתקיים ביומיום. ברגע שניתן צו ירושה אפשר לממש ולמכור נכסים כדי לממן אורח חיים סביר, אבל ההלם התרבותי של חיים ללא הכנסה אחרי שהמשפחה התרגלה לחיי רווחה שוטפים, היו כרעם ביום בהיר לכולם.

מוות הוא הדבר שהכי לא מדברים עליו כשחיים. אבל כשמישהו קרוב אלינו נפטר מתעוררות תמיהות במגוון נושאים. על ההיבט הרגשי של האובדן נכתבו תילי תילים של מאמרים וספרים. אבל על ההתמודדות הטכנית, כמעט אף אחד לא מדבר. נעלם מהמשוואה מישהו שהיה פה כדי לפרנס ולתמוך. נעלם מישהו שתרם לבניית המשפחה או היה המפרנס העיקרי, ופתאום לא כאן. לפעמים יש הוצאות גדולות סביב טיפולים רפואיים לפני המוות, לפעמים כמה ילדים שצריכים סיוע בהתארגנות, לפעמים עסק שצריך להמשיך או לפרק.

בזמן התמודדות רגשית, לעיתים קרובות משאירים בצד את ההתמודדות הטכנית. בשבעה יש אנשים קרובים שדואגים למזון וניקיון וזה מאוד מקל, אבל בנושא הפיננסי בדרך כלל לא מתעסקים בכלל. תכלס גם ביומיום השגרתי רוב האנשים בישראל לא מנהלים את ענייני הכסף שלהם. 

בשנת 2015 היתה סיבת המוות הראשונה בקרב נשים וגברים בני 25-64 - מחלת הסרטן. בקרב בני 45-64, הסיבה השנייה בשכיחותה היא מחלות לב, ובקרב הצעירים יותר בני 25-44 תאונות היתה הסיבה שניה (לפי דוח הלמ"ס מאי 2018). יוצא מכך שאת רוב הפטירות אנחנו יודעים מראש ואפשר להיערך אליהן.

יש דברים פשוטים שאפשר לעשות ביומיום כדי למנוע –

למשל, הבנקים מונחים להקפיא חשבונות של אנשים שנפטרו כדי למנוע גזל של ירושה באופן לא חוקי. הבנק מחכה לקיום צו ירושה, כאמור כמה חודשים במקרה הטוב, ורק אז משחרר את הכספים ליורשים החוקיים. כדי למנוע מצבים של חוסר אונים בעת צרה, הומצא סעיף אריכות ימים עליו רוב הבנקים מחתימים בעת פתיחת החשבון המשותף. הסעיף הזה מאשר נזילות של החשבון לבן הזוג שנותר בחיים במקרה מוות. חשוב לוודא שאתם חתומים על סעיף כזה, בעיקר הוותיקים יותר מבינינו שפתחו חשבונות בבנקים לפני שהיה נוהל מסודר של חתימה על הסעיף. בדיוק מאותה סיבה חשוב להחזיק צוואה מעודכנת (ולרענן אותה מעת לעת) והוראות מדויקות לגבי הנכסים כדי לא להשאיר מאחור אפשרות לכאוס, מריבות או חוסר אונים. שימו לב לסמנטיקה המצוינת שמצאו בבנקים, כדי לא להבהיל אנשים קראו לסעיף 'אריכות ימים' – סגולה לאנשים המסודרים שיאריכו ימיהם...

בכל החסכונות וההשקעות, כולל תכניות פנסיה, קופות גמל וקרנות השתלמות, ניתן לעדכן מוטבים בכל זמן שתבחרו. אני זוכרת מקרה אחד של אלמנה עם ילדים שבאה לחברת הביטוח ודרשה את כספי ביטוח החיים של בעלה שנהרג. אולם בפוליסה היתה כתובה אישה אחרת, מי שהיתה חברתו בתקופה שבה חתם על הביטוח מטעם עבודתו. למגינת ליבם של כולם, משפטית, האלמנה לא היתה זכאית לקבל את כספי הביטוח רק בגלל שהאיש לא שינה את המוטבים כשנישא ונהיה אב לילדים...

כדאי מאוד ללמוד לעומק על הביטוחים השונים, קרנות הצדקה וההגנות הקיימות בשוק, ולהחליט מול איזה אתגר תוכלו להתמודד לבד ולאילו מקרים אתם זקוקים להגנה.

ההתמודדות עם המוות רבת פנים. לאחרונה ליוויתי אישה צעירה לבית החולים ממש ברגע המוות של אביה האהוב. הגענו לחדר ומצאנו את אמא שלה שבורה לחלוטין. אני נשארתי בחדר קטן עם גופה, ואישה מבוגרת בוכייה שלא הכרתי, בזמן שהבת החלה להתרוצץ ולנסות להבין את הפרוצדורות. כבת יחידה להורים מבוגרים, בעצמה אמא לילדים צעירים, אפילו לא היה לה זמן להתאבל. המשימות המיידיות שצריך לבצע תוך כמה שעות היו רבות: מציאת מקום קבורה, עיסוק בטופסולוגיה מפרכת, דאגה לעזרה עם הילדים ועוד. כל זה הותיר אותה חסרת אונים. נזכרתי במיזם מקסים של מישהי מהפייסבוק ומיד יצרתי חיבור לחברת 'סופיה' כדי לעזור לה בהתארגנות ללוויה ושאר המשימות. פתאום, אחרי שמישהו רגיש ומנוסה פינה ממנה את הנושא הטכני, היא היתה יכולה לנשום לתוך האובדן על אבא שלה שכל כך אהבה. כל כך טוב לדעת שיש פתרונות יצירתיים שמקלים על הקושי ממש ברגע האמת.

בעקבות החיבור המוצלח והלא צפוי הזה, נסעתי לפגוש את 'סופיה' כדי להכיר מקרוב את היוזמות. לאחר היכרות קצרה, נקשרה נפשי במיזם שבמו עיניי ראיתי כמה טוב הוא עושה. החודשים האחרונים לימדו אותי שכל כך חשוב להיות איפה שצריך, מתי שצריך, ברגעי האובדן הקשים, ולסייע לאבלים עם הפן הכלכלי והטכני. מיד סיכמנו שאני עומדת לרשות 'סופיה' בכל עת כדי לוודא שגם ברגעים הכי קשים, וגם מי שלא הכין את משפחתו למוות, יוכל לקבל שירות של מפה פיננסית מסודרת שתשאיר את קרוביו על תקציב מסודר והחלטות נכונות במקום עם עול וחוסר סדר.

ויהי רצון שנשמע רק בשורות טובות... 555 

הצטרפו אלינו! וקבלו את הפוסט הטרי ישר למייל האישי שלכם