ידיעת ההפכים היא אחת

כשאני עצבנית אני כמו שבלול שמתכנס לתוך עצמו. וכשאני עומדת לפני אירוע גדול, אני עצבנית. יוצא שבדיוק בזמן בו נדרש ממני להיפתח לעולם, אני בשיא סגירותי.

בעוד כמה ימים אני בע"ה פותחת תערוכת יחיד בבית האמנים בתל אביב. לקראת התערוכה אני נערכת ל׳קליטת המבקרים׳: לסדר את המחשבות, את הרעיונות שהתבשלו בתוכי ושניסיתי להעביר לציור, למשהו קוהרנטי. לתקשורת שתוכל לחבר ביני לבין המבקרים בתערוכה. 

קשה. 

אם תיטיב שאת. שמן על בד. 90-120 סמ. 2017

אני לא מגדירה את עצמי אשה של מילים. אני יותר אשה של תמונות. כשאני יוצרת ביומיום, יש לי כבר איזו מתודה שאני רגילה אליה. זה הולך ככה: אני לומדת טקסט, ומתחברת לרעיון שעולה מתוכו. הרעיון הזה מעסיק אותי, מתגלגל במוחי, ובשלב כלשהו הוא מתגלה כמו דימוי חזותי. הדימוי קופץ בפתאומיות, מרחף לנגד עיני ואני כביכול ׳רואה׳ אותו. את התמונה הזו אני מנסה לתפוס (קצת כמו לתפוס קרני אור בין האצבעות) ו׳להניח׳ על הבד בעזרת כתמי הצבע. לא תמיד זה מצליח... יש גם כשלונות. אבל לפחות בתחום הזה אני מרגישה בבית.

תערוכה זה משהו אחר לגמרי. כאן לא מספיק לתפוס את הדימוי, ולהעביר אותו בנאמנות לבד. עכשיו זה שלב הדיברור, התיווך. אנשים מבקשים להבין: מה ציירת? למה ציירת כך? מה המשמעות? למה התכוונת? אני מתחילה להסביר, ומבינה שהתחלתי באמצע העניין. מנסה לחזור מהתחלה, ומבינה שהמונחים בהם אני משתמשת, אולי ברורים לי, אך לאדם מולי – הם עדיין בגדר סינית. מנסה שוב, מרגישה שאני מאריכה וחופרת מדי...

קשה. 

יופי, אני כבר יודעת שזה קשה לי, ולכן מנסה להיערך מראש, להגיע מוכנה. 

כותבת לי בנקודות. ואז מוחקת ומשנה נקודות. ואז מבינה שאת העיקר בכלל לא כתבתי ושוב מתחילה מהתחלה. ואז מראה לחברה שאומרת לי שאני מפרטת דברים שהם בעצם לא חשובים, ושצריכה לדייק יותר...

קשה. 

עמוסים נשאם שמן על עץ 55-23.5 סמ. 2017

אז מה, לא אשת דברים אנוכי?

מזכירה לעצמי שמשה רבינו, אמר על עצמו שהוא ׳לא איש דברים׳ , והנה הוא כתב ארבעים שנה אחר כך ספר שלם ששמו - דברים. זה אפשרי, עוד מאמץ ועוד אחד...(ואז מזכירה לעצמי שאני ממש לא משה רבינו).

קשה. 

מרגש להציג תערוכה. תערוכת יחיד, זה סוג של פסגה שכמהים להגיע אליה, ועובדים כל כך קשה כדי להשיג אותה. ויחד עם זה, כל כך מפחיד. העבודה שלי נחשפת, הרעיונות שבהם בטחתי לבדי בסטודיו כעת פורצים אל העולם. האם היצירה שלי תזכה להקשבה? האם אהיה מובנת? האם אצליח לתווך בדיוק את מחשבותי?

בפליאה מלווה בהפתעה, אני מגלה שהתשובה למצוקותי קיימת בתערוכה עצמה.

שם התערוכה הוא ידיעת ההפכים היא אחת.

'ידיעת ההפכים היא אחת', הינו מונח הלקוח מתוך הפילוסופיה היהודית. הוא מתאר כלי לימודי שבו ניתן ללמוד על הטוב והנשגב מתוך התבוננות בהופכי שלו. בחרתי במונח הזה, כיוון שהוא מסכם בצורה טובה את העמל של עבודת המידות דרך הלימוד ההכרתי של ימימה אביטל זצ"ל.

שמיים. שמן על קנבס 90-105 סמ. 2017

אחד הדברים הראשונים שאנחנו לומדים בלימוד ההכרתי הוא – הפרדה.

יש בנפש של כל אחד מאתנו כוחות טובים, וכוחות לא טובים. כדי לבחור בטוב, צריך ללמוד להפריד ביניהם. והנה, ה'שער' להכרת הטוב אשר בנו, עובר דרך זיהוי ה'לא טוב'.

בתערוכה שלי, אני מציגה ציורים שציירתי מתוך התבוננות במודל. הדבר המעניין שגיליתי על העבודה מתוך התבוננות הוא, שגם התהליך הציורי מתקדם מתוך 'הפרדה' – הפרדה בין המשמעות החומרית (כתמי הצבע שמייצגים את האובייקט) והמשמעות הרוחנית (איזה אובייקט זה). הפרדה בין אור לצל, הפרדה בין כתמי צבע שונים. אך במיוחד – היכולת לזהות את השגיאות שלי, ולהשתמש בהן כדי להגיע לתיקון ולדיוק. קודם אני מתנסה, מניחה את הקו או הצבע שנראה לי נכון, ורק אחרי שהנחתי – אני יכולה לגלות את השגיאות שלי, ולתקן אותן.

אם אני חשה מצוקה – אות הוא לכך שאני 'מעורבבת'. עכשיו בדיוק הזמן לעבור בשער ה'לא טוב' הזה ולגלות איזו הפרדה אני יכולה לעשות.

והנה מה שהבנתי:

האמן הוא צינור ליצירה שצריכה להיוולד. הוא ההורה של היצירה שלו. אך, כמו שילד לא שייך להוריו כך היצירה לא שייכת לאמן.

אני יכולה להעיד על עצמי שאני בהחלט מרגישה כמו האמא של היצירה שלי. והנה הגיע הרגע, היצירה שלי יוצאת עכשיו לעולם, לעשות את צעדיה העצמאיים. צעדים אלה יהיו צעדים ראשוניים ניסיוניים, ואני היא האמא החרדה שרוצה לגונן עליה ולרכך את ייסורי המסע.

מסתבר שהתערבבתי עם היצירה שלי. מסתבר לי, שעכשיו הזמן ללמוד להפריד ביני לבינה, ולהרפות. לאפשר לה את הדרך שלה.

אני מזמינה את כולכם לבקר בתערוכה, מאוד אשמח לראותכם.

חני כהן זדה

 

ידיעת ההפכים היא אחת

The Knowledge of Opposites is One

 

בית האמנים תל אביב, 17.3.2018 – 22.2.2018

רח' אלחריזי 9 תל אביב

שעות פתיחה: ב – ו 10:00 – 13:00,  ב – ה 17:00 – 19:00

 

 

הצטרפו אלינו! וקבלו את הפוסט הטרי ישר למייל האישי שלכם