עלייה וקוץ בה

שעת לילה מאוחרת , תחנת הרכבת במאלמו, שבדיה. אני בדרכי חזרה מחופשת פסח בארץ, גמורה מעייפות אחרי שתי טיסות ונסיעת רכבת, גוררת אחריי מזוודה ענקית. כל מה שרציתי לעשות זה להגיע לדירה, להתקלח ולזחול לתוך המיטה. לאור הנסיבות, למרות שלא גרתי רחוק כל-כך רחוק, מונית נראתה כאופציה סבירה. התחלתי לחפש סביבי. בדרך כלל זו לא בעיה למצוא אחת כזו בסביבת התחנה. ואכן במרחק מטרים ספורים קלטתי כמה נהגי מוניות, עומדים מדברים, מעשנים, "איזה כיף, עוד טיפה ואני בבית!".

"סליחה, אני צריכה בבקשה להגיע לרחוב קמרר 11". בתור שליחת בני-עקיבא גרתי אז בבניין הקהילה היהודית. אנשי הביטחון בקהילה היהודית הזהירו אותי תמיד שלא לומר לנהגים את הכתובת המדויקת, ולבקש לרדת בבניין הסמוך, שהיה בניין מגורים סתמי לסטודנטים. אולי זו הייתה העייפות, ואולי החופשה בארץ נטעה בי איזו תחושת ביטחון מוטעית, אבל "חשפתי" את הסוד שלי.

הבקשה שלי נענתה בפרצי צחוק, כמה חילופי מבטים משמעותיים, עד שלבסוף אחד מהם פנה לאחרים בשבדית: "היהודייה רוצה להגיע לאנשהו, מי רוצה לקחת את היהודייה?". הוא כנראה חשב שאני מדברת רק אנגלית, כי כשעניתי לו - "Jag förstår svenska idioter" (אני מבינה שבדית, אידיוט), הוא נראה קצת מופתע. חזרתי לדירה ברגל, מרגישה יותר מאי פעם רחוקה מהארץ, כל-כך רחוקה מהבית.

באותו זמן הופתעתי מכמה שהאירוע הזה טלטל אותי. הי, אני ישראלית, מתנחלת, חלק גדול מתקופת ההתבגרות שלי ושל חבריי היה בצל האינתיפאדה, עברתי דברים מפחידים יותר. זה? זה "קטן עליי". ובכל זאת, התחושה הזו שאני צריכה להסתיר את הזהות שלי, שכאשר מאיימים עליי אני מסתכלת סביב ולא בטוחה שיש למי לפנות, לא בטוחה שמישהו ינסה להגן עליי - היתה הרבה יותר קשה מחוויות העבר.

כל זה קרה לפני שש שנים. נזכרתי בזה לאחר הפיגוע הנורא בבית הכנסת בקופנהגן, שבו נרצח חבר הקהילה האהוב דן אוזן. חצי שעה בלבד ממאלמו.

כששמעתי את ראש הממשלה בנימין נתניהו קורא ליהודי אירופה לבוא לישראל, האינסטינקט הראשוני שלי היה להסכים אתו. חבר'ה, אתם עיוורים למה שמתרחש סביבכם? אתם לא רצויים, זה לא חדש. בואו למקום שבו אתם יכולים להיות יהודים בלי לחשוש, בואו הביתה!

יהודי דנמרק, או לפחות רבה הראשי של דנמרק הסכימו פחות עם קריאתו של נתניהו. הרב מלכיאור אמר כי הוא מאוכזב מדברי ראש הממשלה, וכי טרור אינו סיבה להגר לישראל.

בעקבות דבריו של הרב מלכיאור הבנתי שיש משהו מאוד בעייתי בקריאה הזו, שהיא סותרת הרבה ממה שאני מאמינה בו. הרי כל אדם צריך להיות רשאי לגור איפה שהוא רוצה בלי קשר לגזע או דת. אסור שיהיה מצב שבו אדם צריך לעזוב את ביתו מתוך פחד, בשל איומים של גזענות או אנטישמיות (אגב, זה גם מה שאני עונה למי ששואל אותי על זכותם של יהודים להתגורר ביהודה ושומרון).

אז נכון, אני חושבת שארץ ישראל היא המקום האידיאלי לחיים יהודיים מלאים, ובכנות (בקטע אגואיסטי לגמרי) אני אהיה יותר משמחה אם הרבה מחבריי האירופאים יעלו ארצה. יותר מזה, בתור ראש ממשלה, זה באמת התפקיד של נתניהו לעודד עלייה, ובייחוד כאשר יהודים בעולם נמצאים תחת איום. אבל יחד עם זאת, הקריאה העיקרית היום צריכה להיות כלפי אירופה: הגיע הזמן שתילחמו באנטישמיות! עלייה צריכה להיות אופציה (אופציה נהדרת בעיניי) אבל לא כורח. והאחריות לכך נמצאת בעיקר בידי החברה האירופאית. הגיע הזמן להפסיק להתעלם ולהתחיל לטפל ברצינות בבעיה.

השבוע חשבתי על כמה זה מוזר שהאירוע אז בשוודיה בכלל השפיע עליי כל כך. גדלתי ביישוב, רוב תקופת ההתבגרות שלי עברה בצל האינתיפאדה, חוויתי דברים מפחידים יותר. למה הקריאות האלו  של נהגי המונית השוודים גרמו לי להגיש כל-כך רע? אולי זה בגלל שכשהבטתי אז לצדדים וחיפשתי מישהו לפנות אליו, להתלונן, לשתף - הרגשתי שאין, אני שם לבד חסרת הגנה.

אז אולי בעצם הקריאה של נתניהו היא לא לברוח לפה, אלא תזכורת ליהודי העולם שכאשר הם מסתכלים סביב ומחפשים הגנה, יש מי שרואה אותם ודואג להם בלי שום תנאי.

כמה ימים לאחר הפיגוע במרכול הכשר בפריז דיברתי עם חברים שפגשתי שם. זוג צרפתים פטריוטים, אוהבים את צרפת ואת התרבות שלה, וגם... יהודים. הם לא נשמעו אופטימיים במיוחד, הרבה מהחברים שלהם חושבים על מעבר, חלקם הגדול לישראל. בסוף השיחה איחלתי להם שגם הם יעברו לפה יום אחד, אבל הדגשתי שאני מאחלת להם שיבחרו לעבור לפה, לא מתוך פחד אלא פשוט כי ישראל היא מקום שנהדר לגור בו.

 

 

הצטרפו אלינו! וקבלו את הפוסט הטרי ישר למייל האישי שלכם