תפוס ת'יהודי

איפה הוא תפס אותי, היהודי?

ת'אמת, הוא תפס במקום הכי רגיש, באגו.

כן, שמה בדיוק הוא נגע בי, והרגשתי איך ברגע אחד אני מצליחה לנער מעליי שכבות שכבות של שכחה, של עיוורון, של חוסר הבנה, ובעיקר של חוסר הכרת ערך עצמנו. כמו הרגע הזה שאתה יוצא מהמים אחרי שצללת עד שנגמר לך האוויר, ואתה שואף בבת אחת חמצן ופתאום הכל מתבהר, פתאום אתה מבין לאן צריך לשחות. נקודת המוצא שלי לכתחילה היא נכונה ובריאה, אבל שנים של הסברה וניסיון להשכין כאן סוג של שלום, לפחות בתוכנו,  לעיתים משכיחות את האמת הברורה והבהירה. המחשבות האינסופיות איך בדיוק להסביר למה אנחנו חיים כאן, איך להסביר שגם אנחנו בני אדם נורמאליים, איך מה שנקרא לא חוקי הוא בעצם חוקי שהפך ללא חוקי בארץ שאין בה עדיין חוק; הסברים על גבי הסברים ותוכם גם חוט סמוי של התנצלות. כן, אני מודה, גם התנצלות - או יותר נכון סוג של שאיפת לב פנימית  תאהבו אותנו, תחבקו אותנו, אנחנו רוצים להיות חלק מכם; חלק אהוב, חלק כמו שהייתי פעם כשלמדתי בתיכון ברעננה, או כשהייתי בשנת שירות של גרעין עודד, או כשהייתי חיילת, אז לאף אחד לא היה ספק, אז למה היום יש? אני עדיין תורמת ועושה למען מדינת ישראל כמו שתמיד לימדו אותי, אז למה פתאום הפכתי למתנחלת כזו שכל מה שהיא עושה הוא רק לא חוקי במקרה הטוב, ואיום ונורא במקרה הפחות טוב?

מבחינתי זה די חושפני מה שכתוב כאן, אבל זו האמת, וכדי להבין כמה הוא תפס אותי, היהודי הזה, אני חייבת לספר לכם איפה הייתי קודם. ולא, אני לא איזו אחת חסרת עמוד שדרה שרק עסוקה בלהיות נחמדה, זה באמת רצון פנימי עמוק לייצר כאן חיבור. כשקראתי את הספר של טוביה, הבנתי פתאום עד כמה אני מתנצלת, עד כמה אני לא מסוגלת להגיד בצורה הכי בריאה ופשוטה שאני גרה כאן כי ככה, כי זה הבית שלי וגמרנו. אני צריכה להסביר, ולתרץ, ולפתוח תנ"ך, ולהוכיח שיש לי קשר עמוק לנחלת אפרים ויש לי אפילו חרסים מתקופת המשכן בשילה בגינה, והכל אמת והחיבור לתנ"ך הוא באמת הסיבה, ועדיין למה רק אני צריכה להוכיח לעולם שיש לי קשר עתיק בן 3200 שנים לכאן? למה אף אחד אחר בשום מקום אחר לא צריך לעשות את זה ורק אני כן?!

(בסיור עם שר התקשורת בשילה הקדומה)

שנים שאני גם פוגשת קבוצות מחו"ל, הקבוצות האלו שטוביה מספר עליהן. אלו שאני פוגשת לשעה קלה כדי שיוכלו לסמן וי על זה שפגשו מתנחלת. שנים עניין אותי מה הם עוד שומעים כאן בשאר הימים שהם נמצאים בביקור שלהם בארץ? מי מדבר איתם? מה מסבירים להם? הם כל כך מנומסים, מקשיבים בחיוך קל, מהנהנים בראשם וממשיכים הלאה, מה הם חושבים עליי שם מאחורי החיוך?

זה לא שחשבתי שהם שומעים דברים טובים, אבל לא שיערתי לעצמי עד כמה זה נורא. כמה שטנה, כמה שנאה, כמה שקרים הם שותים כאן בשקיקה, ואז אחרי ביקור במחנה הפליטים בשכם הם פוגשים אותי, זו שאחראית על כל הסבל הנורא שהם ראו רק לפני רגע. מה אני בכלל יכולה להגיד להם אל מול כל מה שכבר נאמר? לפתוח תנ"ך להסביר שאני כאן בגלל הבטחה אלוקית? ובכן, זה כנראה רק יסיים את הביקור שלהם בהחלטה ברורה שאנחנו הזויים ומטורפים. אז מה כן? "דברי אליהם כמו שהם מבינים", אומר לי טוביה, "תפסיקי להתנצל!", "אני גרה כאן כי יפה כאן, זה הבית שלי, גמרנו. למה? ככה! יש לכם בעיה עם זה? טוב זה לא חדש שיש לכם בעיה איתנו, תמיד הייתה לכם. גם להורים שלכם הייתה כזו בעיה. אני לא מתרגשת".

 אני מקשיבה למה שטוביה אומר ותוהה איפה אני נמצאת בתוך התשובה הזו? כמה אני באמת יכולה להגיד ככה בפשטות "למה? ככה!", וזה בדיוק הסיפור עם האגו, שם בגאווה בלאומית שלי הייתי זקוקה שיתפסו אותי, כדי להפסיק לפחד להגיד את האמת. וזה בטח עוד ייקח זמן, וזה דורש עוד בירור עמוק. אני לא טוביה, אני תמר, אבל הכיוון ברור, המסך הזה הורד ואני רואה עכשיו את הדברים הרבה יותר ברור.

ולסיום סיפור קצר, רק כדי להוכיח עד כמה הוא עשה לי טוב הטוביה הזה: לפני כמה ימים הגיעה לכאן קבוצה של כתבים מאי שם. ראש הקבוצה הסביר לי בעדינות שהם מאוד שמאלנים. שאלתי אותו אם הוא מתכוון שהם אנטישמים. הוא כמעט נחנק, אז קצת עידנתי ושאלתי אם הם פרו פלסטנים? וזו האמת, שמאלנים הם לא. זה הצעד הראשון שלי בלא לתת לתפוס את היהודי.

אז אם אתם גם רוצים להתרשם קצת מהאיש המיוחד הזה, שלמרות שהוא לא חי כאן בארץ, תרומתו לאגו הישראלי והיהודי כאחד היא אדירה, אתם מוזמנים לערב שארגנו דווקא בהיכל התרבות באריאל, למה דווקא? ככה! כי ככה בא לי!

 

להרשמה לחצו כאן

 

הצטרפו אלינו! וקבלו את הפוסט הטרי ישר למייל האישי שלכם