טפטוף ראשון, ליידי גאגא וחשבון נפש של ימי אלול

טפטוף הגשם של אתמול שהפתיע את כולנו סימן לכאורה את סופו של הקיץ, קיץ שלטעמי לא באמת התרחש. קיץ הוא תמיד תקופה של כיף וים ובילויים. הקיץ הזה לא היה כיף, הוא אפילו לא היה חם במיוחד. הקיץ הזה היה קיץ של אזעקות, וחיילים במדים, ופצועים. היתה תחושת סולידריות עצומה ובאופן אישי הרגשתי גם תחושת שליחות, כיוון שהחצי השני שלי היה בלחימה בתוך הרצועה. אבל כיף זה לא היה. גם בריכה, ים או מסעי שופינג לא נכנסו לי ללו"ז...

ובכל זאת, אחרי הקיץ המוזר הזה, יש משהו באפרוריות הזו באוויר, בגשם הראשון, שמעצים את תחושת חשבון הנפש של ימי אלול. חשבון נפש שמקבל תאוצה אחרי הימים הקשים שעברו על כולנו. החטיפה, המלחמה, הריצה למקלטים, ההדים הבינלאומיים.

כשלמדתי באולפנא, חשבון נפש היה עניין רציני ביותר. אני זוכרת שהסתובבתי עם סבר פנים מהורהר במשך ימים שלמים, ניסיתי להחליט מה אני לוקחת על עצמי להשתפר ולהשתנות, והימים הנוראים אכן זכורים לי כנוראים. התפילות בבית הכנסת, סליחות בשעת ערב בבית כנסת בשכונת נחלאות, ותקיעת השופר של אבא שלי, הבעל-תוקע, שהיתה מהדהדת מקצה לקצה.

הימים האלו עברו והיום אני כבר לא שם. עדיין מאמינה בחשבון נפש ובהסתכלות פנימית, אבל אין לי את הזמן להתעסק בזה.... בכל דקה פנויה אם יש לי, אני עדיין פורקת ארגזים בבית החדש, ואם יש לי זמן לחשוב אני חושבת איך להפוך את הקרוואן הקטן לבית שמכיל הכל. השנה, אם אצליח להיות אפילו בתפילה אחת בבית כנסת, זה יהיה הישג מוצלח מבחינתי, כי אני מניחה שרוב הזמן אני ונוה נהיה עסוקים בטיולי גיבוש מסביב ליישוב.

חשבון הנפש שלי לא התחיל בראש חודש אלול, הוא נמשך כבר כמה וכמה חודשים. מאז שחזרתי מחופשת הלידה והפכתי לאמא עובדת, אני לומדת לחיות עם ייסורי מצפון תמידיים. מאז שבעלי היה במלחמה וחזר אלי אבל בעלים אחרים לא חזרו אל הנשים והילדים שלהם, אני בעבודה פנימית מתמשכת להוקיר ולהודות כמה שיותר על הרגעים המשותפים שלנו, ומנסה להחליק ויכוחים. מאז שעברתי ליישוב והתרחקתי גיאוגרפית מחברים ומשפחה אני מבינה שהמאמץ לשמר חברות וקירבה הוא הדדי, אך אי אפשר כל הזמן לחשוב האם הצד השני עושה ולא עושה מספיק בשבילי. אז אני מנסה לחשוב ולעשות בשבילם, בלי מחשבות על התמורה.

במוצאי השבת האחרונה מצאתי את עצמי יוצאת לבילוי לא שגרתי בשביל לשמח את אחותי הצעירה. יצאנו להופעה בגני יהושע של ליידי גאגא, זמרת מוכשרת ביותר ופרפורמרית פרובוקטיבית למדי. אמנם התבלטתי שם בנוף עם השמלה, כיסוי הראש והגיל הכרונולוגי שלי שקרוב יותר ל-30 מל-16, אבל אני חייבת לומר שנהניתי. זה לא בדיוק הדרך שבה רבנים היו ממליצים לעשות חשבון נפש, אבל אם לקחת את הביטוי "איזהו חכם הלומד מכל אדם", הקשבתי לשירים שלה, וחשבתי קצת על המילים שהיא שרה ואיתה עוד עשרים אלף אנשים בקהל.

 

I'm beautiful in my way, 
'Cause God makes no mistakes 
I'm on the right track, baby 
I was Born This Way 

"אני יפה בדרך שלי, כי אלוקים לא עושה טעויות, אני בדרך הנכונה, מותק נולדתי ככה". אוקיי, זה לא בדיוק דבר תורה לשולחן שבת, אבל בעודי עומדת שם ושרה חשבתי לעצמי שכולנו עומדים על חבל שיש לו שני קצוות. מצד אחד ישנה ההבנה שנולדנו באופן מסוים, במקום ספציפי, למשפחה הזאת, ואלוקים ברא בשבילנו מציאות ואתגרים שאי אפשר לשנות אותם, והרי אלוקים לא עושה טעויות; ומצד השני, אלוקים ברא אותנו בצורה מסוימת, במקום הספציפי הזה, עם המשפחה והאתגרים שנופלים בחלקנו, כי הוא מאמין שיש לנו את היכולת לשנות ולהשתנות לטובה איפה שצריך. איפה עובר קו הגבול ביניהם, כנראה שלא נדע בוודאות לעולם, אבל משמעות החשבון נפש היא בדיוק הניסיון למקם את עצמנו על החבל הדק הזה.

חשבון הנפש שלי אולי יהיה קצת יוצא דופן השנה, הוא לא הולך להתרחש תוך כדי תפילות ותקיעות שופר וסליחות, אלא מן הסתם יותר כשאקשיב לגלגל"צ בנסיעה הביתה, אעשה קניות ואקפל כביסה. אבל כל עוד המסקנות והתועלת יהיו אמיתיים וארוכי טווח, לא נראה לי שזה באמת משנה.

 

הצטרפו אלינו! וקבלו את הפוסט הטרי ישר למייל האישי שלכם