"תפתח חלון, אהוב ליבי, ותן לרוח להיכנס"...

 

הסיפור הבא בהשראת השיר של ריטה, הרלוונטי כל כך לימי קיץ אלה, "תפתח חלון, אהוב ליבי, ותן לרוח להיכנס"...

ביום שישי האחרון, החלטנו לצאת לטיול משפחתי, ואחי שהיה ברגילה מהצבא, החליט ללכת לאזור יותר פיקנטי שממעטים לטייל בו. כך נכנסנו אל האוטו, חמושים בעשרות ליטרים של מים (כי חם), כובעים (כי חם) ובגדי ים (כי בטוח יהיה איזה מעיין שיעזור לנו להתמודד עם החום הכבד שנפל עלינו...)

התכנון: עמק המעיינות שלמרגלות הכפר חוסן,סמוך לבית"ר עילית. אודה על האמת, על אף היותי מוקפת בארבעה גברים חסונים, שניים מהם נושאי נשק ולוחמים וותיקים בצה"ל, הייתי צריכה לוודא פעם פעמיים שהכל בסדר מבחינת המסלול, מבחינה בטחונית כמובן, ויצאנו לדרך. טיילנו בדרך סלולה בין עצי זית יפהפיים ומוריקים, כשלמולנו הטרסות המאפיינות כל כך את החקלאות ההר. ירדנו למרגלות ההר, כשפנינו מועדות לשני מעיינות מקסימים ובין לבין התפעלנו מהחקלאות הפרושה לעיננו, הירוק הרב שיא הקיץ ומאוויר הרים צלול של גוש עציון.

לקראת סוף הטיול בעודנו עולים למעלה לכיוון הכביש, בסמוך לשדות של הפלשתינים, עבר לידנו גבר צעיר בן הכפר הסמוך. אחי, דובר ערבית צחה משחשבתי, ברך אותו לשלום -"כיף חאלכ יא זלאמה"- פתח איתו בשיחה ושאל אותו איפה המעיין האחרון במסלול, אותו התייאשנו מלמצוא. הבחור הוביל אותנו למעין תוך שהוא מפטפט עם אחי על האזור. התרשמנו לראות איך החקלאות מושקת באמצעים מסורתיים ביותר, אמות מי שמתעלות את מי המעיין אל החלקות השונות. לאחר שהגענו אל המעיין וקיבלנו הדרכה מה הדרך המהירה לכביש, נפרדנו ממנו לשלום תוך שהוא מעמיס עלינו ענבים וזרעי חמניות אותם סירבנו תחילה לקבל מתוך נימוס ולאחר מכן קיבלנו אותם בחיוך גדול ויצאנו לדרכנו. 

הדבר המפתיע בסיפור הזה, הוא שהוא לא יוצא דופן. מטיילים רבים יספרו על אינטראקציה ושיחות רעים עם דוברי ערבית שפגשו בדרך. אם הייתי יכוה לפתוח חלון ולתת לרוח להיכנס- "זה בדיוק החלון להתיישבות שהייתי פותחת והרוח שהייתי רוצה שתנשוב בינינו, תושבי הארץ הזאת...

הצטרפו אלינו! וקבלו את הפוסט הטרי ישר למייל האישי שלכם